Kossuth Lajos az 1848-49-es forradalom és szabadságharc vezetője volt. Gyakran említik visszaemlékezések, hogy tót nemzetiségű volt. Pedig nem is!
Kossuth felvidéki kisnemesi család sarja volt, de rokonságban állt módosabb és tekintélyesebb evangélikus főnemesi családokkal. Ismert ősei között nem találunk tótokat, de kétségtelenül van ott egy germán ágacska. 1802. szeptember 19-én született Monokon és még aznap meg is keresztelték Tállyán. Sajnos 1810-ben a tállyai evangélikus lelkészi hivatal az anyakönyvekkel együtt elporladt egy tűzvészben, így az anyakönyvi bejegyzést nem tudom bemutatni.
A Kossuth ősök a 17. század közepéig biztosan magyarok voltak, magyar feleséggel nemzettek magyar utódokat. És valamennyien evangélikusok voltak. És éppen ez az, ami megnehezíti felderítésüket, hiszen az evangélikus anyakönyvezés a 18. század első felében válik általánossá, majd korlátozza azt a Türelmi rendelet és a Carolina resolutio. Kossuth felmenőit ezért csak a nemzedékrendi táblák alapján lehet rekonstruálni.
Ami biztosnak látszik. Kossuth anyja német volt. Az ottani felmenők között volt Weber és Kaltenstein. De az apai ág magyar Kossuth volt, akik magyar lányokkal házasodtak.
És egy apró érdekesség. Kossuth Lajos apja, László 1765-ben született Neczpálon, ugyanott, ahol Hruz János, Petőfi Sándor anyai nagyapja 1762-ben meglátta a napvilágot. A másik érdekesség, hogy Kossuth rokonságban állt a Prónay családdal, így az 1839-ben elhunyt Prónay Sándorral is, aki az evangélikus egyház egyetemes felügyelője, a főrendi ház örökös tagja, aranysarkantyús lovag, királyi kamarás volt.